سبد محصولات موجود

carencar-empty-cart
سبد خرید شما خالیست

سبد ثبت سفارش

carencar-empty-cart
سبد ثبت سفارش شما خالیست
انتخاب خودرو
روغن موتورهای گازسوز (دوگانه سوز) را بشناسیم.

مکمل های روغن به موادی گفته می شود که خاصیت مورد نظری را به روغن پایه که خودش به تنهایی ندارد، اضافه می کنند و یا این که خاصیت مشخصی را درون روغن تشدید و تقویت می کنند. حتما دقت داشته باشید که مکمل روغن باید با نوع روغن مورد استفاده موتور هماهنگی داشته باشد و اکثرا در خصوص روغن های مینرال کاربرد دارد و برای روغن های سنتتیک که فرمول شیمیائی خاص خود را دارند، بر اساس دستور سازنده روغن این اجازه داده نمی شود. مکمل های روغن تولید شده شرکت های داخلی (ایرانول، بهران، قطران کاوه، آریا صنعت بهینه، کراپ، سنان شیمی، مارال و ...) هم اکنون در بازار موجودند.

روغن موتورهای گازسوز (دوگانه سوز) را بشناسیم.

روغن موتورهای گازسوز (دوگانه سوز)

روغن موتور خودروهای گازسوز (دوگانه سوز) از نظر مشخصات فنی با کمی اختلاف کاملا مشابه روغن موتورهای بنزینی و دیزلی است. روغن موتورهایی که روی ظروف آن ها علامت CNG درج شده و استاندارد ملی دارند، ترکیبی از روغن پایه معدنی با کیفیت مطلوب و مواد افزودنی ویژه ای هستند که با هدف روانکاری مناسب در موتورهای گازسوز (دوگانه سوز) مورد استفاده قرار می گیرند. ضد زنگ زدگی، ضد خوردگی، خاصیت ضد سایش و پایداری عالی در برابر اکسیداسیون و نیتراسیون از ویژگی های این روانکارها می باشند. از این روانکارها علاوه بر خودروهای سواری بنزینی، دیزلی و دوگانه سوز (SAE15W40) در موتورهای گازسوز ثابت (SAE40) مثل نیروگاه ها هم می توان استفاده کرد.

روغن موتورهای گازسوز (دوگانه سوز)

چند نکته را در خصوص خودروهای گازسوز در نظر داشته باشید.

نکته 1: خشک بودن و خشک کار کردن موتور یکی از مشکلات خودروهای گازسوز می باشد. در خودروهای بنزینی یا دیزلی خود سوخت تا حدی روانکاری قطعات سیلندر و پیستون را انجام می دهد؛ اما در خودروهای گازسوز چنین شرایطی مهیا نیست. به همین علت در خودروهای دوگانه سوز که می توان سوخت ثانویه مصرف کرد، توصیه می شود که پس از 3 یا 4 بار پر کردن باک گاز، یک بار باک بنزین پر شود.

نکته 2: این نکته مربوط به دمای بالای موتورهای گازسوز می باشد که در درجه اول باعث تشدید نیتراسیون می شود. منظور از نیتراسیون تولید گازهای سمی مونواکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن می باشد که در این صورت احتمال سوختن یا تجزیه روغن وجود دارد. در نتیجه فرمولاسیون روغن خودروهای گازسوز فرق دارد تا بتوان میزان خاکستر تولید شده در محفظه سیلندر موتور را کنترل کرد. در نظر داشته باشید که در موتورهای گازسوز، محدودیت میزان خاکستر سولفاته، باعث محدودیت در فاکتور عدد قلیائیت کل (TBN) شده و میزان آن نباید از یک حد معینی بیشتر شود که این عدد نسبت به موتورهای دیزلی بسیار کمتر می باشد.

امروزه روغن های دوگانه سوز موتوسل CNG، GTX CNG، پارس CNG و آریا گازسوز در انواع MA، LA، MP، HA که برای خودروهای سنگین مناسبند و ... به وسیله شرکت های داخلی تولید و وارد بازار می شوند.

روغن موتورهای گازسوز

جدول معادل یابی روغن موتورهای گازسوز

نام برند (روغن)

شرکت تولید کننده

سطح API

سطح SAE

نوع بسته بندی   

بهران پاک

نفت بهران

SL/CF

20W50

4 لیتری

اسپیدی CNG

نفت سپاهان

----

20W50

4 لیتری

موتوسل CNG

موتوسل

SL/CF

15W40

20W50

1 و 4 لیتری

پارس CNG

نفت پارس

SJ

15W40

4 لیتری

Castrol dual fual

کاسترول

SJ

20W50

4 لیتری

جهت اطلاع از روغن های موتور و فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار به لینک های زیر مراجعه نمایید:

روغن های موتور موجود در فروشگاه کارن کار

فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار