سبد محصولات موجود

carencar-empty-cart
سبد خرید شما خالیست

سبد ثبت سفارش

carencar-empty-cart
سبد ثبت سفارش شما خالیست
انتخاب خودرو
استاندارد سطح کیفی روغن موتور

طبقه بندی های گوناگون برای سطح کیفی روغن موتور در دنیا براساس کیفیت و فناوری ساخت روغن موتور وجود دارد که در این مقاله آنها را به شما معرفی خواهیم کرد که عبارتند از:

استاندارد سطح کیفی روغن موتور API

کلمه‌ی (API) مخفف عبارت (American Petroleum Institute) بوده و به معنی موسسه‌ی نفت امریکا است.

استاندارد اروپایی سطح کیفی روغن موتور ACEA

کلمه ACEA مخفف Association des Constructeurs Européens d’Automobiles انجمن سازندگان خودرو اروپا می باشد که در سال 1996 جایگزین استاندارد سازندگان خوروی بازار مشترک اروپا CCMC گردید. طبقه بندی سطح کیفی روغن موتور براساس استاندارد ACEA در سه گروه زیر می باشد.

  • A/B برای موتورهای بنزینی و دیزلی خودروهای سواری و وانت ها
  • C خودروهای دیزلی و بنزینی سازگار با مبدل های کاتالیستی (اگزوز بهبود یافته)
  • E خودروهای دیزلی سنگین

در بیان سطوح کیفی روغن موتور براساس استاندارد ACEA بعد از حروف عدد می آید مانند: A3/B3 و C1 و C2.

استاندارد سطح کیفی روغن موتورسیکلت JASO

کلمه JASO مخففJapanese Automotive Standards Organization سازمان استاندارد خودرو ژاپن می باشد. استاندارد JASO مخصوص سطح کیفی روغن موتورسیکلت ها می باشد. سطوح کیفی روغن موتورسیکلت براساس استاندارد JASO عبارت است از FB و FC و FD.

استاندارد سطح کیفی روغن موتور ILSAC

کلمه ILSAC مخفف عبارت International Lubricant Standardization and Approval Committee سازمان بین المللی استاندارد و کمیته تایید (کیفیت) روانکارها است. این سازمان از سال 1994 پس از آنکه خودروسازان از عدم سرعت کافی در تدوین استانداردهای روز روغن موتور ناراضی بودند در زمره موسسات بررسی تعریف و تایید سطوح کیفیت روغن های موتور بنزینی فعالیت خود را آغاز نمود و درحال حاضر برخی سازندگان خودروها در دفترچه های جدید راهنمای خودرو ،سطح کیفی روغن موتور مناسب خودرو را براساس استاندارد ILSAC را ذکر می‌ نمایند.همچنین تولیدکنندگان روغن موتور سطح کیفی روغن موتور تولید شده را براساس استاندارد ILSAC بر روی بسته بندی روغن موتور ذکر می نمایند.روغن موتور در طبقه بندی ILSAC از GF-1 تا GF-6 می باشد.لازم به ذکر است در استاندارد ILSAC علاوه بر کیفیت روغن موتور، گرانروی روغن موتور نیز لحاظ می گردد.

استانداد سطح کیفی روغن موتور MIL-L

کلمه MIL-L مخفف MILitary Lubricant روغن موتور و روانکارهای مربوط به کاربردهای نظامی می باشد.برخی از سطوح کیفی این استاندارد عبارت است از MIL-L46152A و MIL2104D و MIL-L2104A و MIL-L2104B و MIL-L2104C و MIL-L45199B و MIL-L46115 و MIL-L2104.

جهت اطلاع از روغن های موتور و فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار به لینک های زیر مراجعه نمایید:  روغن های موتور موجود در فروشگاه کارن کار  فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار

البته طبقه بندی های متعدد دیگری نیز برای سطح کیفی روغن موتور وجود دارد که عمومیت ندارند. مانند طبقه بندی شرکت فلکس واگن (VW)، شرکت مان (MAN)،مرسدس بنز و ماک.در بیشتر کشورها و کشورعزیزمان ایران از بین طبقه بندی های بالا مرسوم ترین API بیش از همه به عنوان استاندارد سطح کیفی روغن موتور رایج می باشد.

جهت اطلاع از روغن های موتور و فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار به لینک های زیر مراجعه نمایید:

روغن های موتور موجود در فروشگاه کارن کار

فیلترهای روغن موجود در فروشگاه کارن کار